Nasłonecznienie w Polsce – czy jest korzystne dla fotowoltaiki?

Nasłonecznienie danego obszaru wpływa znacząco na jakość działania instalacji fotowoltaicznej. Dzięki odpowiedniemu położeniu możemy zwiększać swoje zyski z poboru promieni słonecznych. Promienie słoneczne, które padają na moduły fotowoltaiczne dostarczają nam energii, a co więcej darmowej energii ! Dlatego zastanówmy się teraz czy nasłonecznienie naszego kraju wpływa pozytywnie na inwestowanie w instalacje fotowoltaiczną? Czy województwo podkarpackie jest odpowiednim miejscem do montażu paneli fotowoltaicznych?

Mapa nasłonecznienia w Polsce

nasłonecznienie Polska

Południowa oraz centralna część polski jest najbardziej nasłonecznionym obszarem. Jednak zastanówmy się czym jest nasłonecznienie?  Definiując to najprostszymi słowami: możemy powiedzieć, że jest to działanie promieni słonecznych na powierzchnię Ziemi. Nasłonecznienie jest różne w zależności od występujących pór roku. Jego większe nasilenie obserwujemy w okresie letnim, wiosennym jak i jesiennym. Mniej promieni słonecznych możemy zauważyć podczas dni zimowych w naszym klimacie. Natężenie promieniowania słonecznego określa się w kWh/m2. Aby podać jego dokładną wartość, należy obliczyć natężenie światła słonecznego, które przekazuje nam informację na temat tego jaka ilość energii słonecznej pada na jednostkę powierzchni w danym czasie. Mimo, że obliczenia te wydają się skomplikowane, dla naukowców są one prostymi czynnościami codziennymi. Dzięki temu możemy na bieżąco sprawdzać jakość nasłonecznienia naszego obszaru zamieszkania. Ciekawostką jest fakt, iż nasłonecznienie naszego kraju jest bardzo zbliżone do nasłonecznienia naszych sąsiadów tj. Niemiec. Fotowoltaika w tym kraju zyskała bardzo szybko dużą popularność. Dlatego też mamy nadzieję, że tego typu działania OZE będą również coraz częściej przyciągały większą liczbę mieszkańców naszego kraju.

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Wielu z nas zapewne zastanawia się czy region, w którym mieszkacie jest odpowiedni? Rzeszów, Kolbuszowa, Mielec, Głogów Młp.? Czy nasłonecznienie na tych obszarach jest wystarczające? Powyższa mapa pokazuje, że tak. Jednak jak nasłonecznienie wpływa na działanie instalacji fotowoltaicznej? Po zamontowaniu całego sprzętu, a więc modułów fotowoltaicznych, falownika, ochronników oraz potrzebnego okablowania, nasza instalacja zaczyna pracę. Panele fotowoltaiczne składają się z niewielkich elementów krzemu. Pozwala on na tzw. efekt fotoenergetyczny, który pobiera energię z padających promieni słonecznych. Następnie poprzez działanie falownika, pobrany prąd stały, zamienia się na prąd zmienny, który jest w naszych gniazdkach. I już ! Rozpoczynamy darmową produkcję prądu w naszych domach! Dlatego nasłonecznienie danego obszaru jest tak ważne. Im lepsze nasłonecznienie tym większa liczba promieni słonecznych będzie padać na zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne.

Nie czekaj i już dziś zastanów się na montażem instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź naszą ofertę i zacznij pracować z najlepszymi !

WALMAR