Ocieplenie domu – co należy wiedzieć?

Przy budowie domu musimy pamiętać o wszystkim. Ważne jest to aby zadbać o dobre fundamenty ale również musimy pamiętać o prawidłowym ociepleniu naszego domu. Wielu z nas zastanawia się jakie ocieplenie domu wybrać. Obecnie na rynku pojawia się wiele różnych metod ocieplania.

Dobre ocieplenie naszego domu jest bardzo istotne. Budynek, który nie jest zaopatrzony w odpowiednią izolację termiczną lub też ma bardzo cienką warstwę izolatora nie jest komfortowy w codziennym użytkowaniu. Co więcej nie chroni przed ciepłem ani zimnem. Wynika to nie tylko z kłopotów dotyczących osiągnięcia pożądanej temperatury, ale również wysokich kosztów związanych z ogrzaniem całego domu. Ocieplanie domu to dość wysoki wydatek. Jednak powinien on w ciągu kilku lat zwrócić się w oszczędnościach związanych z kosztami grzewczymi. Jeżeli nasz dom jest na etapie budowy, powinniśmy zwrócić uwagę na samą dokumentację. Dodatkowo powinniśmy zdecydować się na projekt domu, który spełni obowiązujące standardy. Pod względem formalnym, ocieplenie domu jednorodzinnego mającego do 12 m nie wymaga nawet zgłoszenia prac budowlanych. Jeżeli powierzchnia budynku ma powyżej 12 m, jednak nie więcej niż 25 m, to wystarczy zgłosić do starostwa. Nie trzeba występować o pozwolenie.

Wyróżniamy dwie podstawowe metody ocieplania domów: lekko mokra oraz lekko sucha. Pierwsza z nich polega na nałożeniu warstwy izolacji termicznej, która zostaje przyklejona do ścian domu i pokryta tynkiem cienkowarstwowym. Ten rodzaj metody ocieplania budynków jest bardzo popularna i pozwala uzyskać niewielką grubość przegrody przy zastosowaniu najlepszych parametrów termicznych. Druga opcja ocieplania to lekko sucha. Aby zastosować tą metodę musimy użyć do mocowania warstw izolacyjnych nie klejów czy zapraw zawierających wodę, lecz:

  • plastikowe kołki,
  • śruby,
  • gwoździe
  • zszywki.

Zaletą danej metody ocieplania na pewno można uznać możliwość jej zamontowania zarówno latem w upalne dni oraz zimą przy niskiej temperaturze.

ocieplenie domu
Ocieplenie domu

Ocieplenie domu – na co zwracamy uwagę?

Jednak podczas ocieplania naszego domu możemy popełnić kilka podstawowych błędów. Oto niektóre z nich:

Brak projektu termomodernizacji, oznacza to iż przed rozpoczęciem prac elewacyjnych musimy zadbać o dobrze wykonany projekt, który oprócz aspektów estetycznych uwzględni też analizę cieplno-wilgotnościową przegród zewnętrznych domu. 

Niewłaściwe przygotowanie podłoża w tym przypadku powierzchnia ocieplanych ścian powinna posiadać prawidłową nośność jak również powinna być gładka, odpylona i równa, aby zapewniać odpowiednią przyczepność dla kleju.

Zła kolejność wykonywanych prac aby zachować prawidłową kolejność nakładania warstw ocieplenia domu należy najpierw nałożyć klej, a dopiero później zatapiać w nim siatkę.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ociepleń lub też innych usług budowlanych zapraszamy do kontaktu i odwiedzenia naszej strony www.walmar.rzeszow.pl oraz www.jamko.eu.