Budowa Twojego domu krok po kroku!

Budowa domu nie jest tak łatwą i oczywistą sprawą jak mogłoby się wydawać. Tak jak pisząc pracę licencjacką czy magisterską, wykonując ćwiczenia w domu czy też pracę na co dzień kierujemy się wcześniej przyjętymi zasadami i etapami. Taka sama sytuacja pojawia się w momencie budowania domu. Można wyróżnić 5 najważniejszych etapów budowy domu od podstaw.

Początki i związane z tym formalności mogą odstraszyć dość sporo osób nielubiących roboty papierkowej. Gdy już dokonamy zakupu naszej działki, musimy dokonać przeglądu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, inaczej mówiąc warunków zabudowy. Kolejnym krokiem jest zakupienie projekt budowlany, który przypadł nam do gustu. W następnej kolejności musimy załatwić najważniejszy „papierek” dotyczący naszej budowy czyli pozwolenie na budowę. Jest to jedna z najbardziej czasochłonnych pracy wykonywanych na początku tworzenia naszego domu, który wymaga od nas dopełnienia wielu formalności. Co dołączamy do naszego wniosku? Mapę sytuacyjno-wysokościową, decyzję dotyczącą warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, warunki techniczne dostawy mediów jak również dokumentację dodatkową wynikającą z zapisów prawa miejscowego. Oczywiście jest to również moment kiedy należy przeliczyć koszty budowy i dostępne środki. Musimy pamiętać, że budowa domu jest bardzo kosztowna, dlatego warto dobrze ją przemyśleć i wykalkulować.

I etap budowy – stan zero, tzn. fundamenty

Możemy spotkać się z firmą, która zaleca zastosowanie dodatkowego drenażu. Spowoduje to zabezpieczenie fundamentów przed nadmierną wilgotnością. Musimy pamiętać, że na tym etapie należy rozprowadzić wszystkie pionowe elementy kanalizacyjne. Oczywiście nie możemy rozprowadzać ich w sposób „na odwal”. Nad naszymi pracami powinien czuwać kierownik budowy, który dokona stosownych wpisów w dzienniku budowy.

Prace przy budowie zaczynamy od ogrodzenia oraz zabezpieczenia terenu budowy. Następnie wytyczamy budynek na naszej działce.Gdy wykonamy już wszystkie odpowiednie pomiary przystępujemy do pierwszych prac budowlanych tzn. wykopy pod fundamenty jak również należny rozmieścić  izolację przeciwwilgociową. Pamiętajmy, iż fundamenty powinny być dobrze dopasowane do masy powstającego budynku, a także do nośności gruntu.

I etap budowy – fundamenty

II etap budowy –  stan surowy, otwarty

Kiedy fundamenty są już przygotowane, zabezpieczone oraz zasypane, przechodzimy do robót budowlanych, które w branży budowlanej nazywane są stanem surowy otwarty. W zakresie prac tego etapy zaliczamy całą konstrukcję naszego budynku: ściany nośne, działowe, kominy, schody, stropy i dach. Aby poprawnie wykonać nasze prace konieczne będzie zatrudnienie ekipy murarsko-cieślarskiej jak również ekipy dekarskiej. Większość prac budowlanych zostanie wykonywana na mokro, dlatego warto zastanowić się nad datą rozpoczęcia prac . Zaleca się ich rozpoczęcie wczesną wiosną pozwoli to, że zaprawy cementowe odpowiednio się zwiążą, a wykonawcy będą mieli czas na zakończenie robót jeszcze przed zimą. Jeżeli chcemy oszczędzić musimy zwrócić uwagę na stropy pojawiające się na budowie. Pomiędzy piętrami należy wykonać strop z prefabrykatów lub wylewany. Na górnej kondygnacji stosowane są stropy drewniane, które jak się okazuje są ekonomiczniejsze.

Nie bez znaczenia jest wybór pokrycia dachu. Większość budynków pokrywana jest efektowną dachówką ceramiczną, jednak jest to dość masywne i pociąga za sobą większe koszty wykonania. Ogromną popularnością cieszy się tańsze pokrycie dachowe tzw. blachodachówka. Jest to tańszy materiał i świetnie sprawdza się do montażu na delikatniejszej więźbie. Musimy pamiętać iż ten etap inwestycji zabiera prawie połowę kosztów inwestycji w całą budowę domu.

III etap budowy – stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty jest to już duży krok na przód w naszej inwestycji. Opiera się na wykonaniu stolarki okiennej, wstawieniu drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej (jeśli taka jest). Uszczelnianie wnęk budynku sprawi, że przyszły dom będzie odpowiednio zabezpieczony przed działaniem niskich temperatur oraz innych niekorzystnych warunków zewnętrznych.

IV etap budowy – wykończenie budynku pod klucz

Czwarty etap budowy opiera się na kompleksowym wykończeniu domu jak również przygotowaniu go na oddanie do zamieszkania. Jest to etap, który obejmuje wszystkie prace wykonywane we wnętrzu domu. I gotowe! Dom jest gotowy do zamieszkania.

dom – IV etap budowy

Zapraszamy do kontaktu www.walmar.rzeszow.pl