Jak wybrać odpowiednie szalunki fundamentowe ?

Na każdej budowie niezbędnym elementem stają się szalunki fundamentowe. W czasie wylewania elementów betonowych budynku np. ławy fundamentowe, schody, elementy konstrukcyjne czy też stropy niezbędny elementem staje się szalunek. Jednak jak powinniśmy je dobierać ? Czym kierować się aby nasza budowa stała się bezpieczna i wydajna ?

Jakie szalunki wybrać do swojej budowy ?

Szalowanie, inaczej nazywane też deskowaniem, to rodzaj specjalnej formy, której zadaniem jest nadać kształt mieszance betonowej. Szalunkami nazywamy tymczasowe konstrukcje, które zazwyczaj wykonywane są  z drewnianych desek, płyt (z wodoodpornej sklejki)  lub z metalu. Kiedy nasze szalunki będą gotowe, będziemy wylewać beton na fundamenty, schody czy stropy. Pierwszym krokiem jest  wykonuje się szalunku, a następnie wypełnia się go mieszanką betonową. Nasze deskowanie rozmontowujemy, gdy beton zwiąże. Czas trwania tego procesu to ok. 4 tygodnie. Szalunków po za fundamentami wymagają żelbetowe stropy, cokoły ogrodzeń, czy też schody.

Szalunki z płyt

Jednym z rodzajów deskowania stają się płyty OSB-3 lub OSB-5. Ich grubości wynosi od 18 mm. Możemy spotkać się także z płytami MFP o grubości 18-21 mm. Możemy wyróżnić też specjalną sklejkę szalunkową, która jest laminowana papierem impregnowanym. Szalunki z płyty mają tę zaletę, że montuje się je dużo szybciej niż deski. Ten rodzaj szalunków stosuje się przede wszystkim do szalowania stropów betonowych.

Szalunki z desek

Deski jak dotychczas to najpopularniejszy a za razem najtańszy materiał na budowę szalunków. Deskowanie składa się z desek sosnowych, które mają grubości 2,5-3,2 cm. Szalunki drewniane są bardzo łatwe do wykonania. Jednak praca ta jest dość długą pracą do wykonania. Zużycie desek jest przy tym bardzo duże. Do podparcia naszych szalunków z desek  potrzebne są czasem drewniane stemple. Szalunki te posiadają plus iż są wielokrotnego użytku. Po ich rozmontowaniu oraz oczyszczeniu deski można użyć do kolejnego deskowania.

Te dwa rodzaje szalunków najczęściej pojawiają się na budowach i są wykorzystywane do pracy przez budowlańców. Cieszą się największą popularnością a co za tym idzie stają się ulepszane dla bezpieczeństwa i komfortu.

Jak doskonale wiemy fundamenty to podstawa domu. Zależy od nich to, jak budynek po wzniesieniu będzie pracował, a więc można powiedzieć iż od fundamentów zależy bezpieczeństwo osób przebywających w danym budynku. Podczas realizacji poszczególnych elementów budowy możemy zakupić elementy deskowania, a co więcej możemy wykonać je samodzielnie lub zdecydować się na wynajem szalunków.